• PROGRAMY AUTORSKIE

• "MUZYCZNA WINDA"
          Autor: Anna Chyła - program wzbogacający zajęcia umuzykalniające w przedszkolu stanowiący rozwinięcie programu wychowania przedszkolnego „W kręgu zabawy” J. Pytlarczyk

"POMOCNA DŁOŃ"
          Autor: Beata Trawińska - program wzbogacający zajęcia kształtujące postawy społeczne w przedszkolu B. Trawińska. Głównym celem programu jest rozwijanie umiejętności w zakresie  samodzielności oraz sprawności rąk z udziałem starszego  kolegi z grupy poprzez organizowane warsztaty praktycznego działania. Celem jest także kształtowanie pozytywnych kontaktów społecznych tj. rozbudzanie wśród dzieci starszych chęci pomocy innym(w szczególności ,młodszym), służenie swoją radą, doświadczeniem i opanowanymi wcześniej umiejętnościami.Program jest przeznaczony dla dzieci w grupach zróżnicowanych wiekowo. Zawiera siedem tematów realizowanych w ciągu całego roku szkolnego podczas zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Jedna tematyka będzie realizowana przez jeden miesiąc lub więcej(w zależności od potrzeb) z częstotliwością indywidualną ustaloną prze nauczyciela. Każda tematyka rozpoczyna się od wprowadzenia w temat poprzez opowiadanie, opowieść ruchową , na koniec przechodzimy do części praktycznej- warsztatów, gdzie dzieci w parach, małych grupach uczą się danej czynności.

"TWÓRCZE PRZEDSZKOLAKI"
          Autor: Agnieszka Nowakowska - program zajęć rozwijających przejawiane zdolności plastyczne

"NIEZWYKŁE HISTORIE PAPLUSIA"
          Autor: Anita Rolińska-Bijak - profilaktyczny program logopedyczny dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy realizowany w grupie najmłodszej, oparty na sylabowej metodzie czytania.

-mięTUSki - Autor:  Ewelina Różycka - program własny przeznaczony i poświęcony rozwojowi społecznemu małego człowieka. Ma za zadanie wspomagać i uczyć umiejętności współżycia w społeczeństwie. Dziecko wraz z wiekiem uczy się pewnych zasad i reguł postępowania a także zwyczajów panujących w grupie, do której przynależy. Dotyczy to każdej grupy wiekowej, a szczególnego znaczenia nabiera w momencie rozpoczynania przez dziecko nauki wdrażania się w zasady funkcjonowania w grupie przedszkolnej a w późniejszym etapie nauki szkolnej.
          Dziecko wchodzi w nową jeszcze mu nie znaną rolę przedszkolaka/ucznia, jego kontakty społecznie poszerzają się. Jednak nie każde dziecko z łatwością potrafi sprostać temu zadaniu. Dzieci nieśmiałe mają problem w nawiązaniu kontaktów odczuwają silny stres, zamykają się w sobie, izolują, stoją na uboczu grupy odczuwając lęk. Nie potrafią rozpoznać swoich emocji, nie wiedzą jak mają się zachować. Tracą one wiarę w swoje możliwości, stają się nerwowe, wówczas mogą pojawić się zaburzenia zachowania. Zachowania, które nie są tolerowane społecznie. Aby pomóc dzieciom w przezwyciężeniu trudności jakie je napotkały można zaproponować zajęcia TUS czyli Trening Umiejętności Społecznych- w Przedszkolu Miejskim Nr 3, wdrażany zostaje własny program „mięTUSki”-stworzony przez mgr Ewelinę Różycką, zawierający wszelkie elementy zawierające metody Treningu Umiejętności Społecznych, jak również opierający się na metodzie Mindfulness- procesu psychologicznego w treningu uważności .
          „mięTUSki”- to grupowa forma pracy z dziećmi 5 i 6 letnimi, które doświadczają trudności społecznych. Podczas zajęć dzieci uczą się umiejętności społecznych niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i holistycznie skupiają uwagę metodami pracy dzięki technice koncentracji uwagi. „mięTUSki”- jest programem własnym, do celowego i zaplanowanego uczenia umiejętności, odbywający się w małej grupie. Zajęcia zawierają elementy treningu komunikacji, pracy nad emocjami oraz poprawie umiejętności interpersonalnych i współdziałania. Kierowane są do wszystkich dzieci, wspomagają i budują poczucie własnej wartości i asertywności, ale zajęcia te również kierowane są z dużym naciskiem do dzieci z zaburzeniami zachowania z ADHD, ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera, jak również dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, mutyzmem.
          Dzieci biorące udział w grupie „mięTUSki” nabędą umiejętności radzenia sobie ze swoimi problemami (z przeżywaniem sukcesu i porażki), pohamowania złości, rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami ,rodzicami, dorosłymi. Czekania na swoją kolej i słuchania polecenia do końca oraz ponoszenia konsekwencje swoich działań.
          Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego terapeutę, oligofrenopedagoga- pedagoga specjalnego, nauczyciela wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, trenera TUS i Mindfulness.

Odbywają się raz w tygodniu po 45 minut.