• UCHWAŁA NR 1182/23

      RADY MIASTA TORUNIA

      z dnia 19 października 2023 r.

      w sprawie nadania imienia Marii Kownackiej Przedszkolu Miejskiemu nr 3 w Toruniu.

      Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.1)) oraz § 2 ust. 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r. poz. 502 z późn. zm.2)) uchwala się, co następuje:

      § 1. Przedszkolu Miejskiemu nr 3 w Toruniu, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 43/45, nadaje się imię Marii Kownackiej.

      § 2. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Torunia.

      § 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

       

       

       

      Przewodniczący Rady Miasta Torunia

      Marcin Czyżniewski


      1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 572, poz. 1463 i poz. 1688.

      2) Zmiany do wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 566 i poz. 644 oraz z 2023 r. poz. 1370.

        • WYBÓR PATRONA PRZEDSZKOLA

        • Załącznik nr 1 do wniosku o nadanie imienia


           

          Uzasadnienie

          wyboru kandydata Marii Kownackiej na patrona

          Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Toruniu

          W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 40 - lecia funkcjonowania Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Toruniu, od września 2022 r. cała społeczność przedszkolna podjęła działania zmierzające do nadania przedszkolu imienia, ponieważ to odpowiednia okazja by uzyskało swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych toruńskich przedszkoli. Przystępując do wyboru odpowiedniego patrona wzięto pod uwagę cechy oraz dokonania i wartości ponadczasowe reprezentowane przez przyszłego patrona. Wskazano by wybrany patron nawiązywał do propagowanych przez przedszkole idei pełnego szacunku, otwartości i życzliwości na potrzeby drugiego człowieka. Ustalono, że ma on być osobą, której życie bądź twórczość, wyznawane przez niego wartości, są zgodne z głównymi celami wychowawczymi przyjętymi przez przedszkole, a także tożsame z koncepcją przedszkola. W wyniku głosowania całej społeczności przedszkolnej wybór padł na postać pisarki Marii Kownackiej.

          Propozycja nadania Przedszkolu Miejskiemu Nr 3 w Toruniu imienia Marii Kownackiej jest krokiem ze wszech miar zasadnym, ponieważ Maria Kownacka od najwcześniejszych lat swego życia była przyjaciółką dzieci, pracowała z nimi i dla nich. To dla dzieci poświęciła całą swoją twórczość, otwierała przed dziećmi księgę ojczystej przyrody, ukazując jej piękno. Doskonale, bo dziecięcym okiem, obserwowała świat. Uczyła miłości do ziemi ojczystej, którą sama bardzo kochała. Pragnęła swoją postawą przekazać najmłodszym, aby idąc przez życie, nie zapomnieli nigdy o tradycji i spuściźnie przodków. Dowodem tego są jej jakże wymowne słowa: „Budujcie nowy dom, ale wszystko co stare, piękne i dostojne uszanujcie, bo w to wsiąkła kultura i artyzm całych pokoleń..”.

          Jej autorskim przesłaniem było tworzyć dzieła radosne i pogodne, które uszczęśliwią i rozbawią dzieci. Kiedyś tak powiedziała swoim młodym czytelnikom: „...Po wyjątkowo ciężkim, osieroconym dzieciństwie i młodości, nigdy nie podaję dzieciom rzeczy smutnych. (...) wszystko co piszę, staram się utrzymać w jasnych kolorach, tak, żeby na dziecięcej buzi wywołać uśmiech...”. Uśmiech ten wywoływała na twarzach naszych dziadków i rodziców, gdy byli dziećmi i wywołuje na twarzach współczesnych czytelników. Maria Kownacka znała i rozumiała dzieci. Jej książki pisane prostym językiem, osadzone w realiach doskonale znanych najmłodszym, cieszą się nieustannie wielkim powodzeniem u dzieci. Cenione są wśród pedagogów i uznawane przez krytykę. W ciągu swego pracowitego życia napisała blisko sześćdziesiąt książek dla dzieci m.,in: „Plastusiowy pamiętnik”, „Kukuryku na ręczniku”, „Bajowe bajeczki”, „Deszczyk pada, słonko świeci”, „Kajtkowe przygody”, „Tajemnica uskrzydlonego serca”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Głos przyrody”, „Razem ze słonkiem” i wiele innych. Taka ilość to wynik nie tylko talentu, ale przede wszystkim wynik rzetelnej, wieloletniej, nieprzerwanej pracy.

          Była współorganizatorką teatru kukiełkowego „Baj”, który zdobył ogromną popularność wśród najmłodszych. Przez wiele lat pisała dla „Baja” liczne sztuki. Stale współpracowała też z „Płomykiem” i „Płomyczkiem”. Po wojnie współpracowała ze scenami lalkowymi, placówkami oświatowo-wychowawczymi, zajmowała się działalnością społeczną i publicystyczną.

          Za swoje wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Uhonorowana została m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Najbardziej ceniła sobie jednak Order Uśmiechu przyznany przez dzieci w roku 1970 i Orle Pióro.

          Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie, gdzie została pochowana - na Starych Powązkach. Na jej grobowej płycie znajduje się malutka rzeźba jej umiłowanego towarzysza - Plastusia.

          Była osobą, która przez lata pracy zawsze podkreślała piękną myśl Janusza Korczaka: „Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat i o człowieka”.

          Taki patron zobowiązuje. Sądzimy, że nadanie imienia Marii Kownackiej przyczyni się do kształtowania ponadczasowych wartości takich jak dobro, piękno, prawda i przyjaźń. Jej dzieła staną się inspiracją i początkiem nowej przygody.

    • PROCEDURA NADANIA IMIENIA PRZEDSZKOLU